Kampanyalar

Europa Nostra, üyeleri, kurumlar ve kişiler ile birlikte tüm Avrupa’da kültürel mirasa yönelik tehditlere karşı kampanyalar düzenler. Anıt, bina veya kırsal alan gözetmeksiniz tehlike altında olan kültürel mirası kurtarmak Europa Nostra’nın ana misyonudur.  Amacımız, üyelerimizi, tüm kamu ve özel kurumlardaki strateji belirleyiciler ile karar vericileri, basın ve toplumun her kesiminin katılımı ile beraber kültürel mirasımızın ne kadar tehlikede olduğunun anlaşılmasını sağlamak ve yaşam kalitesini arttıran bu eşsiz hazineleri birlikte savunmak ve korumak için harekete geçirmektir.

Tehlike altındaki mirasın korunmasına yönelik Europa Nostra tarafından aktif olarak yürütülmekte olan program Tehlike Altındaki 7 Kültür Varlığı kampanyasıdır. Avrupa  Yatırım Bankası Enstitüsü’nün kurucu ortaklığı ve Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası’nın bağlantılı ortaklığı ile, Europa Nostra tarafından 2013 yılı Ocak ayında başlatılmış olan programın oluşumunda, ABD Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Vakfı’nın (US National Trust for Historic Preservation) yürüttüğü bir projeden ilham alınmıştır. Tehlike Altındaki 7 Kültür Varlığı programı finansman sağlama amacını taşımamaktadır. Programın amacı faaliyete geçilmesini hızlandırmak ve örnek olmanın gücünü sergilemektir.

2013 yılında Aziz George Kilisesi (Mardin), 2106 yılında Hasankeyf ve Çevresi, 2018 yılında ise Büyükada Rum Yetimhanesi (İstanbul) Europa Nostra Türkiye tarafından programa Türkiye’den aday gösterilen kültürel varlıklardır.

Program ile ilgili daha kapsamlı bilgiye http://7mostendangered.eu/ sitesinden ulaşılabilir.