Avrupa’nın kültürel miras alanında en büyük ödülünü kazananlar Paris’te ödüllerini aldılar

Paris, 29 Ekim 2019 – Avrupa’nın alanındaki en prestijli ödülü olan 2019 Avrupa Kültürel Miras Ödüllleri / Europa Nostra Ödülleri’ni kazananlar, bu akşam Paris’te, Grande Soirée/ Avrupa Kültür Mirası Suaresi’nde kutlandılar. Büyük Ödül Töreni yakınlarda restorasyonu tamamlanmış olan Théâtre du Châtelet’de yapıldı. Bu vesileyle, önde gelen Avrupa kültür mirası organizasyonu olan Europa Nostra’nın Başkanı Plácido Domingo ve Avrupa Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komiseri Tibor Navracsics, ödül sahipleri içinden ayrıca 7 Büyük Ödül(Grand Prix)’e layık görülenleri de açıkladılar. Grand Prix galipleri bu yılki 25 ödül sahibi arasından uzmanlardan oluşan bir jüri ve Europa Nostra Yönetim Kurulu tarafından seçildi, bunların her birine 10.000 €’luk para ödülü verilecek. Halk Ödülü’nün sahibini ise yazar, yayıncı ve eski ödül sahiplerinden Stéphane Bern tarafından açıklandı. Bu ödülü kazanan proje, Europa Nostra tarafından yürütülen çevrimiçi bir anket aracılığıyla Avrupa Kültürel Miras ödülünü alanlar arasından en beğendiklerini oylayan 8.500 kişi tarafından seçildi. Grande Soirée/ Avrupa Kültür Mirası Suaresi, 27-30 Ekim tarihleri arasında Paris’te gerçekleşen Avrupa Kültür Mirası Zirvesi’nin halka açık en büyük etkinliğiydi.

7 Grand Prix /Büyük Ödül kazananlar:

Koruma Dalında

●   Saint Bavo Katedrali,  Haarlem, HOLLANDA

●    Kraliçe Louise Adit Kompleksi, Zabrze, POLONYA

●    Elhamra, Partal Sarayı İbadethanesi,Granada, İSPANYA

Araştırma Dalında

●    RomArchive – Roma Sayısal Arşivi, ALMANYA

Üstün Hizmet Dalında

●    Fortidsminneforeningen –Norveç Ulusal Vakfı, NORVEÇ

Eğitim, Beceri Geliştirme ve Farkındalık Yaratma Dalında

●    Tarih Radarı 1938, Viyana, AVUSTURYA

●    Kültürel Mirasın Vekilharçları, ALMANYA

Halk Ödülü sahibi:

●   Mutso Tahkimatlı Yerleşimi, GÜRCİSTAN

 

Törende, Avrupa Miras Ödülleri / Europa Nostra Ödülleri, AB’nin Yaratıcı Avrupa programına katılan 16 ülkeden 25 ödül sahibine takdim edildi. Ayrıca, Avrupa ülkelerinden bu programa katılmayan Türkiye ve İsviçre de iki önemli kültürel miras girişimiyle Europa Nostra Ödülleri’ni aldılar.

Buna ek olarak, Notre-Dame’ın Koruyucu Melekleri, Paris İtfaiye Birliği, 15 Nisan 2019 akşamı Notre-Dame Katedrali’ni mahveden alevlere karşı verdikleri cesur ve muzaffer mücadelenin tanınması ve takdir edilmesiyle Avrupa Miras Ödülü / Europa Nostra Ödülü’yle onurlandırıldılar. Ödül Töreni, katedralin tarihi ve ruhu onuruna Maîtrise Notre-Dame Paris’in Yetişkinler Korosu tarafından gerçekleştirilen bir performansla daha da zenginleşti. Bu konuya dair basın bültenine buradan ulaşabilirsiniz.

Europa Nostra Başkanı Plácido Domingo, “Paris’in tam kalbindeki harika restore edilmiş Théâtre du Châtelet’nin sahnesinde tüm Ödül sahiplerini tanımak ve kutlamak büyük bir zevkti. Kültürel mirasımıza değer katan bu kültürel miras kahramanlarının her birinin dikkat çekici çalışması ve adanmışlıkları kültürel mirasa değer veren bizler için örnek teşkil etmekte ve ilham vermektedir. Geçmiş ödül sahiplerimizin de gösterdiği gibi, bu Ödül onların başarılarına bir ışık tutarken, çabalarının devamı ve gelecekteki başarıları için etkili bir basamak oluşturmaktadır ve böylelikle kıtadaki diğer kültürel miras savunucularına ilham verir. Europa Nostra olarak onları bu Ödül’den en iyi şekilde yararlanmaları için tüm kalbimizle cesaretlendiriyoruz ve onlara sürekli büyüyen Avrupa sathına yayılmış olan kültürel miras için mükemmelliğe adanmış birliğimize hoşgeldiniz diyoruz. ”

Avrupa Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komiseri Tibor Navracsics şunları söyledi: “Bu yılki Avrupa Miras Ödülleri / Europa Nostra Ödülleri’nin sahiplerini başarılarından ve hak ettikleri takdirden ötürü tebrik ediyorum. Avrupa’nın her köşesinden gelen çığır açan araştırmalar ve mahir restorasyonlardan, yüksek kalitede eğitim ve öğretime veya kültürel mirasa ömür boyu bağlılıkla verilen hizmetlere kadar geniş bir yelpazede başarılarıyla, her ödül sahibi eşsizdir. Ancak hepsinin ortak bir yanı var: Avrupa’nın en başarılı miras hikayelerini yazmaktalar. Kazananların her birine, Avrupa’nın ortak kültürel mirasını bugünkü ve gelecek nesiller için, koruma ve geliştirme konusundaki değerli katkıları ve bağlılıkları için içtenlikle teşekkür ediyorum. Çalışmalarıyla 2018 Avrupa Kültür Mirası Yılı’nın kalıcı bir etkiye sahip olmasını sağlamamıza yardımcı oluyorlar.”

Ödül Töreni’ne, AB Kurumları ve Üye Devletlerden üst düzey yetkililerden Avrupa’daki kültürel miras kuruluşlarının önde gelen temsilcilerine kadar uzanan 1000’den fazla kişi katıldı. Grand Prix/Büyük Ödül ve Halk Ödülü’nün açıklanmasını, dünyaca ünlü Yunan-Rus şef Teodor Currentzis ve topluluğu MusicAeterna ve soprano Nadine Koutcher tarafından sunulan bir konser izledi.

Avrupa Kültür Mirası Zirvesi, Fransa Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un himayesinde Europa Nostra ev sahipliğinde gerçekleşti. Avrupa Komisyonu, Fondation du Patrimoine ve Mission Bern’in yanı sıra birçok Fransız ve Avrupalı bağlı organizasyon ve özel sponsorlar tarafından desteklenmektedir.

ÇEVİRİLER                  TÖREN FOTOĞRAFLARI                       TÖREN VİDEOLARI

 

BASIN İLETİŞİMİ

Europa Nostra

Audrey Hogan, ah@europanostra.org

T. +31 70 302 40 52; M. +31 6 31 17 84 55

Avrupa Komisyonu

Nathalie Vandystadt

nathalie.vandystadt@ec.europa.eu, +32 2 2967083

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN

Kazanan projeler hakkında:

Bilgi ve Jüri Yorumları,

Fotoğraflar ve Videolar (yüksek çözünürlüklü)

Yaratıcı Avrupa web

Komiser Navracsics web

7 Grand Prix / Büyük Ödül sahipleri

(ülkeye göre alfabetik sırayla)

Koruma Dalında

Saint Bavo Katedrali,  Haarlem, HOLLANDA

Haarlem’deki Saint Bavo Katedrali, Hollandalı mimar Joseph Cuypers tarafından tasarlanmıştır ve 1898’de kutsanmıştır. Geçen yüzyıl boyunca sınırlı bakım olanakları nedeniyle katedral, yoğun yapısal ve diğer koruma sorunları ile karşı karşıya kalmıştır. Koruma projesi, iç mekanların yeni sanat eserleri ile donatılmasıyla katedrali eski ihtişamına döndürürken, Haarlem’de sosyal ve kültürel bir merkez olarak yerini almasını sağlamıştır. Proje, merkezi, bölgesel ve yerel yönetimler, piskopos ve cemaatinin yanı sıra vakıflar ve bireyler de dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan finanse edildi. Jüri, koruma ekibi tarafından benimsenen bütüncül yaklaşıma övgüde bulunarak, “araştırmalar sonucunda, bezemelerin bazı gizli, sembolik unsurlarının doğru bir şekilde yorumlandığını” belirtti.

Kraliçe Louise Adit Kompleksi, Zabrze, POLONYA

Kraliçe Louise Adit maden kompleksinin yeniden canlandırılması, kompleksin sahibi ve işletmecisi olan Zabrze’deki Kömür Madenciliği Müzesi tarafından yerel ve bölgesel yetkililerle yakın işbirliği içinde gerçekleştirildi. Bu zorlu projenin asıl amacı, alanı kültürel, eğitim ve turizm amaçlı işleve uyarlayarak ve canlandırarak madencilik mirasını korumaktı. 15 yıl boyunca sürdürülen proje, Avrupa Birliği’nden, Zabrze Belediyesi’nden, Silezya Eyaleti’nden, Ulusal Çevre Koruma Fonu’ndan ve Zabrze’deki Kömür Madenciliği Müzesi’nden sağlanan fonlarla finanse edildi. Jüri yorumuna göre, “bunun gibi kömür madenciliği alanlarının azaldığını” belirtti. Tarihi kömür madenlerinin mirasını korumak, sadece Polonya’nın değil, Avrupa’nın tarihinin önemli bir unsuru olduğu için gelecek nesiller için hayati önem taşıyor.

Elhamra, Partal Sarayı İbadethanesi,Granada, İSPANYA

Granada kentinde suriçi saray kompleksi olan Partal Sarayı’nın İbadethanesi; zengin bezemeli mimarisi, arabesk sıva işleri ve incelikle bezenmiş ahşap taşıyıcıları ve ahşap tavanlarıyla Elhamra’nın İslami kökenlerini barındırmaktadır. Restorasyon çalışmalarını; Dünya Anıtlar Fonu ve Robert W. Wilson Challenge, Elhamra Belediye Meclisi ve Generalife ile ortaklaşa finanse ettiler. Jüri yorumu; “Avrupa, kültürlerarası tarihinin önemli bir kısmı bu alanda temsil ediliyor. Kültürel miras girişiminde kamu ve özel sektör ortaklığının mükemmel bir örneği olan restorasyonu, kapsamlı bir disiplinler arası, bilimsel araştırmaya dayanıyor ve Nasrid(Nasıri) dönemi inşaat ve marangozluk teknolojisi hakkında yeni ayrıntıları ortaya çıkarmıştır ”.

Araştırma Dalında

RomArchive – Roma Sayısal Arşivi, ALMANYA

RomArchive, Roman sanatlarına yönelik uluslararası bir dijital arşivdir –tarihsel belgeler ve bilimsel metinler ile desteklenerek  giderek genişleyen her türden sanat eserlerinden oluşan koleksiyonuyla Arşiv, Roman topluluğunun kendi anlatısını geri almasını ve yeniden kurmasını sağlar. RomArchive’ın gelişimi, lansmanına kadar, esas olarak Alman Federal Kültür Vakfı tarafından desteklenmiştir. Jüri, “Bu araştırmanın konusu, Avrupa halklarının tarihi için esastır” diye belirterek şöyle yorumlamıştır; “On iki milyon kişiden oluşan Roman topluluğu, Avrupa’da göz ardı edilmiş olan en büyük azınlığı oluşturuyor. Bu arşiv, Roman kimliklerinin öz temsiline dikkatini yoğunlaştırıp, bu mirasın hem soyut hem somut yönlerini ifade ederken Romanlara dair basmakalıp algılardan uzak durduğu için özellikle yenilikçidir. ”

Üstün Hizmet Dalında

Fortidsminneforeningen –Norveç Ulusal Vakfı, NORVEÇ

Fortidsminneforeningen – Norveç Ulusal Vakfı – 1844 yılında kurulmuştur ve Norveç’in tarihi alanlarının korunmasında, ülke çapında miras yönetimi oluşturulmasında merkezi bir role sahiptir. Kuruluş, 7.000’den fazla aktif üyeye sahip olan kapsamlı ve kararlı bir gönüllü ağına yaslanmaktadır. Jüri Fortidsminneforeningen’in “kültürel mirasın korunması ve bilinçlendirme davasında 175 yıllık geçmişine” övgüde bulundu. Fortidsminneforeningen, halen ülke genelinde 40 tarihi varlığın sahibidir ve bakımını yapmaktadır; bu çalışmalarını büyük ölçüde Norveç Kültürel Miras Müdürlüğü: Riksantikvaren’in bilimsel desteğiyle ve kılavuzluğuyla yürütmektedir.

Eğitim, Beceri Geliştirme ve Farkındalık Yaratma Dalında

Tarih Radarı 1938, Viyana, AVUSTURYA

Bu proje, 80. yıldönümü vesilesiyle, Avusturya’nın sözde İlhakı(Anschluss)’nın hikayesini anlatmak için bir grup film yapımcısı, tarihçi ve programcı tarafından oluşturuldu. 11 Mart 2018’de, Viyana’daki Ballhausplatz’daki mevcut kançılarya, binası bu ilhak hikayesinin yansıtıldığı bir ekran görevi gördü. İnternet, radyo, televizyon ve cep telefonları ile ve kartpostallar, konferanslar ve basılı yayınlar gibi analog medya aracılığıyla binlerce kullanıcıya ulaşıldı. Jüri yorumu; “Bu yenilikçi yaklaşım, demokrasinin ve toplumun ortak değerlerinin korunmasında bireysel sorumlulukların daha ayrıntılı bir şekilde anlaşılmasını sağlıyor“.

Kültürel Mirasın Vekilharçları, ALMANYA

Kültürel Mirasın Vekilharçları/ Stewards of Cultural Heritage projesi, Türkiye’de yaşamakta olan Suriye kültür mirası uzmanlarına eğitim imkanı sunarak Suriye’deki kültürel mirasın korunmasına katkıda bulunmak amacıyla tasarlanmıştır. Archaeological Heritage Network çatısı altında yürütülen “Stunde Null – Kriz sonrası için bir gelecek” adlı proje dizisinin bir parçasıdır ve Federal Dışişleri Bakanlığı ve Gerda Henkel Vakfı tarafından desteklenmiştir. Jüri yorumu; “Bu proje, çeşitli paydaşları içeren ve pan-Avrupa ile ilgili önemli bir güncel konuyu ele alan mükemmel, işbirliğine dayalı, uluslararası bir eğitim girişimidir“.

 

Arka plan bilgisi

Avrupa Miras Ödülleri / Europa Nostra Ödülleri 2020 yılında Avrupa Komisyonu tarafından başlatıldı ve o tarihten bu yana Europa Nostra tarafından yürütülmektedir. Miras koruma, araştırma, yönetim, gönüllülük, eğitim ve iletişim alanlarındaki en iyi örnekler ödüllendirilmekte ve tanıtılmaktadır. Bu sayede Avrupa ekonomisinin ve toplumunun stratejik bir kaynağı olan kültürel mirasın toplum nezdinde daha çok tanınması sağlanmaktadır. Ödüllere Yaratıcı Avrupa programı ve Avrupa Birliği tarafından fon sağlanmaktadır.

Geçen 17 yıl içinde 39 ülkeden kişiler ve kurumlar toplamda 3.032 başvuru yaptı En çok başvuru yapan ülkeler sıralamasında 527 proje ile İspanya ilk sırada, 308 başvuru ile İtalya ve 299 başvuru ile Birleşik Krallık takip ediyor. Kategori bazında ise Koruma kategorisi 1.744 başvuru ile birinci sırada. Daha sonra 555 başvuru ile Eğitim, Beceri Geliştirme ve Farkındalık Yaratma, 381 başvuru ile Araştırma ve 352 başvuru ile Üstün Hizmet kategorileri geliyor.

Avrupa Miras Ödülleri / Europa Nostra Ödülleri iyi örnekleri öne çıkarmakta, sınır ötesi bilgi alışverişini teşvik etmekte ve çeşitli paydaşları geniş ağlar içinde bir araya getirmektedir. Ödüller sahiplerine geniş ulusal ve uluslararası tanınırlılık, süren fon imkanları ve artan ziyaretçi sayısı gibi katkılarda bululnmaktadır. Ödüller ayrıca toplum nezdinde ortak mirasın daha fazla sahiplenilmesine katkı sağlamaktadır. Bu açılardan Ödüller Avrupa mirasının tantılması için anahtar araçlardan birisidir.

Europa Nostra kültürel miras alanında faaliyet gösteren STK’ların Avrupa genelinde oluşturduğu federasyondur ve kamu kurumları, özel şirketler ve bireyler tarafından desteklenen bir kuruluştur. Avrupa’da 40 ülkede faaliyet gösteren kuruluş, Avrupa’daki kültürel ve doğal mirasın korunmasına ve tanıtılmasına adanmış sivil toplumun sesidir. 1963’te kurulan Europa Nostra, bugün kültürel ve doğal miras konusunda Avrupa’daki en güçlü temsiliyete sahip bir kuruluş olarak tanınmaktadır. Kuruluşun başkanlığını dünya çapında tanınan opera sanatçısı ve şef Plácido Domingo yürütmektedir. Europa Nostra, Avrupa’da tehlikeyle karşı karşıya olan anıtları, sit alanlarını ve peyzajları kurtarmaya yönelik faaliyetler yürütmektedir. Bunların başında Tehlike Altındaki 7 Kültür Varlığı programı gelmektedir. Kuruluş, ayrıca AB Kültür Mirası Ödüllleri/ Europa Nostra Ödüllleri ile başarılı koruma uygulamalarını ödüllendirmektedir. Europa Nostra, Avrupa’daki kuruluşlarla çerçevesi belirli bir diyalog içinde faaliyetlerde bulunarak ve Avrupa Miras İttifakı 3.3 (European Heritage Alliance 3.3) ile işbirliği içinde çalışarak Avrupa’da kültürel ve doğal mirasa ilişkin strateji ve politikaların oluşturulmasına ve uygulanmasına da katkıda bulunmaktadır.

Yaratıcı Avrupa (Creative Europe) kültürel ve yaratıcı sektörleri destekleyerek bu sektörlerin istihdama ve büyümeye katkısını artırmayı hedefleyen yeni bir AB programıdır. 1,46 trilyon € bütçeye sahip olan proje kültürel miras, sahne sanatları, güzel sanatlar, çok disiplinli sanatlar, yayıncılık, sinema, televizyon, müzik ve video oyunları alanlarının yanı sıra on binlerce sanatçıya, kültürel ve görsel-işitsel konularda faaliyet gösteren uzmanlara destek vermektedir. Sağlanan destekler bu kişi ve kuruluşların faaliyetlerini Avrupa geneline yaymalarına, yeni kitlelere erişmelerine ve dijital çağda gereken becerileri geliştirmelerine olanak tanıyacaktır.

 

Basın Duyurusu

Türkçe

Son yazılar Basın Duyuruları

Kahramanmaraş Depremleri Basın Açıklaması

Büyükada Rum Yetimhanesi, Avrupa’nın Tehlike Altındaki 7 Kültürel Miras Programı Raporu Yayınlandı

粉嫩公主酒酿蛋采用现代科学方法粉嫩公主酒酿蛋正品,经过7年超长周期的研发,设置出更加合理的配方配比丰胸产品,使得同样一杯酒酿蛋,粉嫩公主酒酿蛋的营养效果是传统手工酒酿蛋效果的三倍,而且即充即饮很方便产后丰胸,而传统手工酒酿蛋的制作很麻烦,效果也不怎么好,营养价值很少丰胸方法